Varikosel

Varikosel testisten dönen kanı toplayan toplardamarların, genişleyerek varisleşmesidir. Erkek kısırlığının (infertilite) en önemli sebebidir. Tedavi edilmediğinde, testis boyutlarında zamanla küçülme,  sperm üretimi ve kalitesinde bozulmaya neden olabilir. Testislerde testosteron hormonunun üretimini de bozarak cinsel isteksizlik ve sertleşme bozukluğuna zemin hazırlar. Genellikle ergenlik dönemi ve sonrasında görülür.

Testis üzerinde şişlik, ayakta kalmakla artan ağrı, testis boyutlarında küçülme, testis üzerinde terleme ve sıcaklık hissi gibi belirtilerle karşımıza çıkar. Tanısında hasta muayenesi yeterlidir, ultrasonografiye gerek yoktur. Tedavisinde izlem veya cerrahi tedavi alternatifleri mevcuttur. Testisler arasında ciddi boyut farkı oluşmuşsa, sperm parametreleri bozuksa, hastanın ağrısı varsa ve ileri derecede varikosel varsa cerrahi düşünülmelidir. Cerrahi konusunda son yıllarda ortaya konan en önemli gelişme, ameliyatın mikroskop kullanılarak (mikrocerrahi) yapılmasının, testisi besleyen atardamarların farkedilmeden bağlanmasının önüne geçmesi, ve bu sayede atrofi dediğimiz testisin kaybı durumunun mikrocerrahi yapılanlarda çok daha az görülmesidir. 

Testislerde testosteron hormonunun üretimini de bozarak cinsel isteksizlik ve sertleşme bozukluğuna zemin hazırlar. Genellikle ergenlik dönemi ve sonrasında görülür. Testis üzerinde şişlik, ayakta kalmakla artan ağrı, testis boyutlarında küçülme, testis üzerinde terleme ve sıcaklık hissi gibi belirtilerle karşımıza çıkar. Tanısında hasta muayenesi yeterlidir, ultrasonografiye gerek yoktur. Tedavisinde izlem veya cerrahi tedavi alternatifleri mevcuttur. Testisler arasında ciddi boyut farkı oluşmuşsa, sperm parametreleri bozuksa, hastanın ağrısı varsa ve ileri derecede varikosel varsa cerrahi düşünülmelidir. Cerrahi konusunda son yıllarda ortaya konan en önemli gelişme, ameliyatın mikroskop kullanılarak (mikrocerrahi) yapılmasının, testisi besleyen atardamarların farkedilmeden bağlanmasının önüne geçmesi, ve bu sayede atrofi dediğimiz testisin kaybı durumunun mikrocerrahi yapılanlarda çok daha az görülmesidir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Randevu