Çocuk Üroloğunuzu Seçerken!

Prof. Dr. Koray Ağras - Üroloji ve Çocuk  Ürolojisi Uzmanı
Çocuk Üroloğunuzu Seçerken

Çocuk Ürolojisi doktorunuzu seçerken iki konuya dikkat etmenizi öneririm. Birincisi Çocuk Ürolojisi Uzmanı olması, ikincisi aynı zamanda Üroloji Uzmanı olması. Şöyle ki: 

Çocuklardaki ürolojik hastalıklar konusu ile beş yıllık ihtisas eğitimi almış olan Üroloji Uzmanları ve Çocuk Cerrahları da ilgilenebilirler. Ancak Çocuk Üroloji Uzmanlığı, bu her iki ihtisasın bitiminden sonra 3 yıllık bir eğitimi daha gerektirir. Yani Çocuk Ürolojisi Uzmanlarının, çocuk hastalarda Üroloji uzmanlarından ve Çocuk Cerrahisi uzmanlarından çok daha fazla bilgisi ve tecrübesi mevcuttur. O yüzden çocuğunuz için bir uzman ararken, öncelikle Çocuk Ürolojisi Uzmanı Belgesi olanını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Diğer bir konu da Çocuk Ürolojisinde görülen birçok hastalığın, çocuklukta başlayıp bitmediği, erişkinlikte de devam edebileceği, tedavi edilse bile erişkin dönemde kontrollerinin gerekliliği gerçeğidir. Reflüsünden, hipospadiasına, UP darlıktan, spina bifidaya, inmemiş testisten varikosele kadar birçok hastalığın tedavi edildikten sonra erişkin dönemde de takibi çok önemlidir. Bu konuya son yıllarda "Ömür boyu konjenital üroloji" başlığıyla dikkat çekilmektedir. Çalıştığım klinikte erişkin yaşa gelmiş, çocuklukta ameliyat edilmiş ve tedavilerine hala devam ettiğimiz birçok hastamız mevcuttur. Medikolegal açıdan, Çocuk Üroloji Uzmanları içinde ancak Üroloji Uzmanı olanların erişkin döneme girmiş olan çocukları takip ve tedavi etme şansları vardır. Bu nedenle Çocuk Ürolojisi Uzmanınızı seçerken, aynı zamanda Üroloji Uzmanı olanını seçmenizi öneririm.